1 lira ile aracin deposunu dolduruyorsunuz! Bizim icin saka gibi bir olay.. heleki son gelen OTV zammi ile inanilmasi guc bir olay..

Rotasiz Seyyah diye bir gezginden hayretle okudugum bu konuyu aynen asagiya yaziyorum;

Yaklaşık 3 haftadır Venezuela’dayım ve son günlerdir de yerel bir ailenin yanında kalıyorum. Siyasi ve ekonomik krizin etkileri ülkedeki yaşamı bir hayli zorlaştırmış. Durumu daha iyi anlatabilmek için bazı rakamlar vereyim. (Kolay anlaşılsın diye fiyatları TL’ye çevirdim.)
– Öğretmen maaşı: 170 TL
– Mağazalardaki kasiyer maaşı: 170 TL
– Evlerdeki aylık elektrik, su ve internet faturası ortalama: 1 TL
(İnternet bazen çalışmıyor. Bazı şehirlerde de su ve elektrik sıkıntısının yaşandığını gördüm. Çeşmeden akan su içilmiyor.)
– Evlerdeki telefon hattı: Neredeyse ücretsiz. Ülke dışı arama yapılamıyor.
– Hastaneler ücretsiz. Ama, yeterli ekipman yok. İlaç için ‘neredeyse hiç yok’ diyorlar. Hastanelerin girişinde hep askerler bekliyor. Ne derece doğru bilmiyorum ama ‘yenidoğan çocukların kaçırılmasını önlemek için askerlerin güvenliği sağladığını’ söylüyorlar.
– Asker ile Polisin arası bozuk. Halk ise; asker, polis ve hükümet üçlüsünden hiçbirini sevmiyor.
– Komşu ülkelere yakın olan şehirler haricinde temel gıda ihtiyaçlarına ulaşmak çok zor. Mesela marketlerde pirinç, şeker, yağ, un, süt gibi ana besin kaynakları yok. Karaborsadan tedarik edilebiliyorlar ama fiyatları çok yüksek. Evinde kaldığım arkadaş önceki aylarda 2 gün boyunca; gece gündüz, yağmur ya da güneş altında market kuyruğunda beklemiş. Sadece pirinç ve yağ gibi gıda ihtiyaçlarını alabilmek için.
– Kurulan bazı Facebook grupları sayesinde takas usulü gıda alışverişi yapılıyor. Yine evinde kaldığım arkadaş; orayı kullanarak 1 kilo pirinç karşılığı 1 litre yağ almış. Aynı şekilde ilaç ihtiyacını da gıda ürünü vererek birkaç kere karşılayabilmiş.
– Marketlerde bebek bezi ya da kadın pedi bulunmuyor. Karaborsada bulunabilse de çok pahalıya satılıyor.
Paranız varsa yine birçok şeye ulaşabiliyorsunuz ama halkta para yok.
Çok tuhaf maaş ücretleri varken uğradığım bir outdoor mağazasındaki markalı bir çift çorabın fiyatı 75 TL idi. Bir depo benzinin fiyatı ise şu an 1 TL. Evet, yanlış duymadınız. Arabanın deposunu tamamen doldurmak 1 TL. Hatta üste de pompacıya bahşiş kalıyor.

Cok sukur herseyimiz var ama cok pahaliya yasiyoruz vergiler sayesinde..

Bu arada yazi icin Rotasiz Seyyah adli arkadasa tesekkur ediyoruz kendinisin instagrami varmis asagidaki linkten takip edilebilir;
instagram.com/rotasizseyyah

Paylaşmaya Nedersin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir