Buruk bir bayram kutluyoruz. Bayramımız kutlu olsun!

1 Mayıs’ın önemi nedir?

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. 
Sanayi devrimi ile 16 saati bulan günlük çalışma süreleri ve koşulların ağırlaşması, işçilerin hak taleplerini beraberinde getirdi.
İlk olarak Avustralya’daki taş ve inşaat işçileri günde 8 saatlik iş günü için 1856 yılında bir yürüyüş yaptı. 
1 Mayıs 1886 yılında Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğindeki yaklaşık yarım milyon kadar siyah ve beyaz işçi, çalışma süresinin günlük 8 saat olması talebiyle sokağa çıktı. 
4 Mayıs 1886 tarihinde kanlı Haymarket Olayı gerçekleşir. Polisin işçilere saldırması sonucu 4 işçi ölür, ardından çıkan olaylarda da 7 polis hayatını kaybeder. Aradan geçen 3 yılın sonunda, 1889 yılında yapılan İkinci Enternasyonel toplantısında 1 Mayıs İşçi Bayramı kabul edilir. 
Sömürüye karşı yapılan mücadeleyi içinde barındıran 1 Mayıs, işçilere emeğinin çok altında ücret ödenmesi ve kadın-çocuk işçilerin ağır işlerde çalıştırılmasına karşı ilk kitlesel mücadele olması nedeniyle önemlidir. 
İşçi sınıfının verdiği bu mücadele 20. Yüzyıl’da doruğa ulaşır. Birçok ülkede ilk olarak çocukların ve ardından yetişkinlerin çalışma saatlerini sınırlandıran yasalar çıkmaya başlar. 
Bugün yasal çalışma süresinin 8 saat olmasını ve çalışma şartlarındaki iyileşmeleri 1 Mayıs mücadelelerine borçluyuz.

Türkiye’de 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın tarihçesi nedir?

Sanayi Devrimi’nin ardından işçiler için çalışma koşulları çok ağırdı. 1 Mayıs işçilerin çalışma koşullarının ağırlığına tepki olarak doğdu.  
Türkiye’de 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın geçmişi Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine kadar uzanır. II. Meşrutiyetin ilanı ile ortaya çıkan özgürlük ortamında işçiler haklarını aramak için sendikalaşmaya ve partileşmeye gittiler. 
1935 yılında 1 Mayıs Bahar ve Çiçek Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 1960’lı yıllarda işçi hareketi tekrar güçlendi ve kutlamalar sürdü… 
Kitlesel olarak gerçekleşen 1 Mayıs kutlamaların en önemlisi 1977 yılında gerçekleşen Taksim kutlamasıdır. Kanlı 1 Mayıs olarak tarihe geçen bu kutlamada kalabalığın üzerine ateş açılması sonucu 34 işçi hayatını kaybetti. 
1 Mayıs, 1992 yılına kadar gayri resmi olarak kutlandı; 2008 yılında “Emek ve Dayanışma Günü” olarak tekrar resmi hale geldi ve 1 Mayıs İşçi Bayramı 2009 yılında resmi tatil günü kabul edildi. 
Son yıllarda Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına kapalı olması tartışmalara neden olmaya devam ediyor. 

Ayrıca Video ilede Anlatmaya Çalıştık;

Paylaşmaya Nedersin?