İstanbul

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul, Yüzyıllar boyunca bir çok kültüre, farklı dini inanışa ev sahipliği yapmıştır.

Plaka Kodu: 34

Alan Kodu: 212 (Avrupa Yakası) / 216 (Asya Kıtası)

Nüfusu(2019): 15.524116

Genel Toplam Alan: 5.461 km2

İklim: Kara İklimi

İstanbul Hakkında Kısa Bilgi;

Üç tarafı denizlerle çevrili, Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlarken aynı zamanda Boğaziçi boyunca Haliç’i çevreleyen, Marmara denizi boyunca da birçok adaya sahiptir. Ülkenin en kalabalık şehirleri arasında gelirken sosyal, kültürel, ekonomik ve tarih yönünden ise oldukça kuvvetlidir.

Bilinen en eski adı ‘’Bizantion’’dur. Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul, Yüzyıllar boyunca birçok kültüre, farklı dini inanışa ev sahipliği yapmıştır. İlk yerleşim yerinin bugünkü Yenikapı olduğu bilinmekte ve tarihi üç yüz bin yıl öncesine dayandığı bilinmektedir.

Bizans İmparatorluğu’nun başkentidir ve Bizans burada neredeyse bin yıl hakimiyet sürdürmüştür. Bu nedenden dolayı İstanbul’da birçok Bizans yapısı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, günümüzde Eminönü’nde ki Ayasofya Müzesidir. Bir süre Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında bir süre de Bizans İmparatorluğunun hakimiyeti altında kalmıştır. Bizans, 1391 yılından 1453 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılmıştır.

29 Mayıs 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in, gemileri karadan yürüterek Bizans İmparatorluğunun elinden aldığı İstanbul için yeni bir dönem başlamış ve artık Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına girmiştir.

Osmanlı’nın son başkenti haline gelen İstanbul, birçok yeniliğe de ev sahipliği yapmıştır. Topkapı Sarayı’nın açılmıştır. Birçok kültüre ev sahipliği yapması İstanbul’u adeta kozmopolitan bir topluma dönüştürmüştür. Yüzyıllardan beri hakimiyet sürdüren Osmanlı, dönemi boyunca tahta pek çok padişah inip çıkmış ve İstanbul adına pek çok değişiklikler yapılmıştır.

14 Eylül 1509 yılında meydana gelen depremden sonra şehir yerle bir olmuş ve II. Beyazıd sayesinde şehir yeniden inşa edilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, mimariye ve sanata çok önem verdiğinden bu dönemde, Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi olan Mimar Sinan’ın camileri ve binaları İstanbul’un birçok yerine kuruldu.

Sultan III. Ahmed Han (Lale Devri), döneminde ise ilk itfaiye ve ilk matbaayı kurduktan sonra fabrikalar açarak halkı çalışmaya teşvik etti.

29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet’in ilanına kadar kendini her konuda geliştiren İstanbul, Cumhuriyet’in ilanından sonra fiziksel anlamda gelişmeye başlamıştır.

Akdeniz, Anadolu, Balkan ve Karadeniz ikliminden meydana gelen bir iklim tipine sahiptir. Bölgede en çok maki bitki örtüsü görülmektedir. Orman bakımından çok zengin sayılmasa da en ünlü ormanı Belgrad Ormanıdır. Sahip olduğu su havzaları ve yeşil alanlardan kaynaklı olarak yaban hayvan nüfusu bakımından oldukça önemli sayılır.

İstanbul birden çok imparatorluğa başkent olduğundan, geçmişten günümüze her zaman ekonominin başkenti de olmuştur. Türkiye’nin İhracat ve İthalat kapısı sayılmaktadır.

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Arpa, Ayçiçeği, Bakla, Buğday, Çeltik, Fasulye, Fiğ, Mısır, Nohut, Patates, Şekerpancarı, Yonca, Yulaf

Tarihi Yerleri; Adile Sultan Kasrı, Anadolu Hisarı, Aya Yorgi Manastırı, Ayasofya, Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Fener Rum Erkek Lisesi, Galata Kulesi, Haydarpaşa Garı, Heybeliada Ruhban Okulu, Hıdiv Kasrı, Kapalı Çarşı, Kız Kulesi, Kuleli Askeri Lisesi, Rumeli Hisarı, Sultan Ahmet Camii, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Yoros Kalesi

İlçeleri; Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kâğıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

Ayrıca

İstanbul’un neyi meşhur, İstanbul’da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetleri anlatalım 🙂

Ayasofya Müzesi: Bizans döneminde kilise olarak inşa edilen, fetihten sonra camiye dönüştürülen, 1935 yılından bu yana ise müze olarak ziyarete açık olan Ayasofya Müzesi İstanbul’un simgesidir. Her yıl binlerce turistin dünyanın dört bir yanından gelerek ziyaret ettiği bu muhteşem yapıyı mutlaka görün.

Sultanahmet Camii: Mavi Camii olarak da bilinen Sultanahmet Camii Osmanlı döneminin en önemli yapılarından biridir. 20 bini aşkın çini ile bezenmiş olması ve eşsiz mimarisi ile bu yapı İstanbul’un en ünlü mekanlarından biridir.

Galata Kulesi: İstanbul’un sembollerinden olan Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biridir. Bizans döneminde inşa edilen kule İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Galata’da, Galata Meydanı’nda yer almaktadır.

Kız Kulesi: 2500 yıllık tarihi ile İstanbul tarihinin en eski tanıklarından olan Kız Kulesi Boğaziçi’nin incisidir. İstanbul denince akla gelen ilk görüntülerden olan Kız Kulesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

İstiklal Caddesi: Yalnızca İstanbul’un değil; ülkemizin de en ünlü ve kalabalık caddesi olan İstiklal Caddesi Beyoğlu’nda yer almaktadır. Mağaza, cafe, bar ve restoranların yer aldığı İstiklal Caddesi İstanbul’un simgelerindendir.

İstanbul mutfağı;

Yüzyılların getirdiği bir kültür birikimi ile oluşmuş çok renkli ve zengin bir mutfaktır. Temel olarak Osmanlı mutfağından beslenen İstanbul mutfağı aynı zamanda Yahudi, Ermeni ve Rum kültürlerinden de oldukça etkilenmiştir. Dünyanın önde gelen mutfaklarından olan İstanbul mutfağı doğu-batı sentezinin en güzel örneklerinden biridir.

İstanbul mutfağı koyun, kuzu ve dana etiyle yapılan yemeklerin ağırlıkta olduğu bir mutfaktır. Bunların yanı sıra bulgur ve pirinç pilavı, zeytinyağlı yemekler ve börek çeşitleri de ana yemek yanında servis edilir. Hünkar tarhana çorbası, kefal pilakisi, palamut köftesi, topik,

İstanbul pilavı, erik soslu kabak, lüfer pilavı, papaz yahnisi gibi yemekler ise azınlıkların İstanbul mutfağına kattıkları lezzetlerden en ünlüleridir.

Osmanlı kültüründen esinlenen klasik İstanbul mutfağının yanı sıra Ortaköy’ün kumpiri, Eminönü’nün balık ekmeği, Kanlıca’nın yoğurdu, Beyoğlu’nun ıslak hamburgeri, kokoreçi ve profiterolü, Sarıyer’in böreği, Sultanahmet’in köftesi, Tophane’nin nargilesi, Çengelköy’ün salatalığı, Vefa’nın bozası İstanbul’un en ünlü lezzetlerindendir.

Paylaşmaya Nedersin?