Manisa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Manisa’nın
1.367.905 kişilik nüfusu, şehrin merkezi ve 17 ilçesiyle 13.269 kilometrekarelik bir alana yayılır.

Şifalı Mesir Macunu ve Sultaniye Üzümü ile meşhur olan Manisa, İzmir’e yakınlığının da sağladığı avantajla hızlı gelişen şehirlerimiz arasındadır. Her ne kadar şehir dağlarla çevrili olsa da Gediz Ovası’nın bereketli topraklarının da etkisiyle tarımsal üretim sıralamasında ilk üç ilden biridir.

Yüzyıllardan beri devam eden dokumacılık, gıda, dericilik ve tarım konusunda faaliyet gösteren Manisa’da bugün önemli gelir kaynağı sanayidir.

Bölgede bulunan Vestel, Bosch, ECA,Ülker ya da Eczacıbaşı fabrikaları, şehrin Türkiye’deki büyük organize sanayi bölgelerinden biri olmasını sağlar. Bu da zaman içinde yoğun göç almasına sebep olmuştur. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında 40 dereceye kadar yükselen sıcaklık sebebiyle ün salmış Mesir Festivali ya da Cirit Festivali gibi etkinliklerin yüzde 90’ı ilkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleştirilmektedir.

Haliyle turistler de Manisa’yı gezmek için bu ayları tercih etmektedir.

Tarihi kaynaklar bugünkü Yunanistan’ın Tesalya Bölgesi’ndeki Pelion Dağı civarında yaşayan Magnetleri, Manisa’nın kurucusu olarak göstermektedir. Verimli topraklarıyla tarih boyunca pek çok medeniyetin ilgisini çeken Manisa’da Hititler, Frigler, Yunanlar, Lidyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlılar hâkim olmuştur. Lidya bölgesi olarak bilinen alanın çoğunluğu Manisa’da olduğundan il sınırları içinde Sardes başta olmak üzere 20’den fazla antik kent mevcuttur.

Osmanlı döneminde, şehirde yer alan Manisa Sancağı’nın geleceğin padişahlarına yönetimi öğrenmelerini sağlaması, buranın hâlâ Şehzadeler Şehri olarak anılmasına vesiledir.

Osmanlı İmparatorluğu için şehir, 1437 ile 1595 yılları arasında Saruhan Sancağı olarak şehzadelerin yetiştirildiği önemli bir sancaktır. Bu dönemlerde şehre çok sayıda camii, çeşme, imalathane yaptırılarak dönemin sosyal ve ekonomik açıdan önemli bir merkezi haline gelmiştir. Osmanlı’nın 16 şehzadesi burada sancak beyliği yapmıştır. Süleyman Çelebi, Mehmet, Mustafa, Abdullah, Alemşah, Korkut, Mahmut, Yavuz Selim, Mustafa, 2. Selim, 3. Murat, 3. Mehmet bunlardan başlıcalarıdır. Manisa sancağında şehzadeler devlet yönetimi, dini-manevi dersler ve spor eğitimi alırlardı.

Bu sporların içinde at binmek, ok atmak, yüzmek, kılıç kuşanmak, güreş tutmak vardı. Onlara eşlik eden Lalalar, şehzadenin manevi ve siyasi eğitimini üstlenen danışmanları görevini yapıyorlardı.

Manisa’da Gezilecek Yerler

Manisa, Spil Dağı ve Ağlayan Kaya Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Manisa, doğal güzellikleri, kaplıcaları, tarihi ve kültürel mirasıyla dikkat çekmektedir. Manisa’da gezilecek yerler denince tarihî antik kentler, kaleler, camiler, müzeler ve kaplıcalar gibi gezginlerin uğrak noktası olan onlarca yer vardır.

Kimi şehir merkezinde kimi de şehrin dışında olduğundan, Manisa’yı bir günde gezmek mümkün değildir. Hem doğa tutkunları hem dearkeolojiseverler Manisa’da güzel bir tatil geçirebilirler.
Şehzadeler şehri Manisa’da eşsiz tabiat güzellikleri arasındaki Spil Dağı,
Ağlayan Kaya, Kula Peribacaları, Kurşunlu Kaplıcaları ve
tarihî önemi olan Manisa Kalesi, Muradiye Camii, İvaz Paşa Camii,
Sardes Antik Kenti, Thyateria gezilecek başlıca yerlerdir. Kentin tarihî ve
kültürel geçmişine şahit olmak için lahitler, büstler ve mezar taşları ile dolu
olan Manisa Müzesi mutlaka ziyaret edilmeli. Adını andığımız bu yerler ile
ilgili bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Manisa Arkeoloji Müzesi
Kurşunlu Kaplıcaları
Thyateira
Sardes Antik Kenti
Muradiye Camii
İvaz Paşa Camii
Spil Dağı Milli Parkı
Ağlayan Kaya
Manisa Kalesi
Kuladokya – Kula Peri Bacaları

Ağlayan Kaya Niobe: Karaköy semti Çaybaşı Mevkii’nde kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden sızan su damlaları, yazgısı trajik geçmiş olan Lidyalı Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır ve halk arasında “Ağlayan Kaya” adıyla anılır. Bu doğal kaya oluşumuna batı yönünden bakıldığında tepesinde bir kadın başının yandan bir silueti görülür.

Sardes Antik Kenti: Lidya Devleti’nin başkenti olan ve tarihte, devlet güvencesinde paranın ilk basıldığı yer olarak bilinen Sardes Antik Kenti’nin kalıntıları Salihli ilçesi, Sart kasabasındadır.

Soma Kömür Havzası: Soma kömür havzası, rezervi ve kömür kalitesi bakımından ülkemizin en önemli linyit kömürü havzalarından birisidir ve burada 150 yıldan beri kömür madenciliği yapılmaktadır.

Yunus Emre ve Tapduk Emre Türbesi: İslam Tasavvufunun en iyi düşünürlerinden Yunus Emre ve Hocası Tapduk Emre’nin Türbelerinin Kula’ya bağlı Emre Köyü’nde yer aldığına inanılmaktadır. Türbe içinde Tapduk Emre ve Aile fertlerinin, türbe kapısının hemen önünde de Yunus Emre’nin mezarı bulunduğu kabul edilmektedir.

Manisa Nerededir?

Ege Bölgesi’nde yer alan Manisa; doğuda Uşak ve Kütahya, batı İzmir,
kuzeyde Balıkesir, güneyde Aydın ve güneydoğuda Denizli illeriyle komşudur. Dağlarla çevrili olan Manisa’nın batısında Yunt Dağı ve Yamanlar Dağı, güneyinde Bozdağlar, kuzey ve doğusunda ise Simav Dağları yer alır.

Manisa’ya Ne Zaman Gidilir?

Manisa’nın batı kesimlerinde ve Gediz Nehri havzası boyunca
karasal nitelikli Ege-Akdeniz iklimi hâkimdir. Doğu ve dağlık
bölgelerinde ise İç Anadolu’nun karasal ikliminin etkileri görülür. Sıcak geçen haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı 40 dereceye kadar yükseldiğinden şehre daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında
gidilmesi önerilir. Yöresel festival ve etkinlikler de çoğunlukla bu
mevsimlerde yapılmaktadır.

Manisa’ya Nasıl Gidilir?

Manisa’ya havayolu, demiryolu ya da karayolu ile ulaşım
mümkündür. En yakın havalimanı 39 kilometre uzaklıktaki İzmir Adnan
Menderes Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da otogara giderek
otobüsle Manisa’ya ulaşılabilir.

Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Manisa seferi bulunmaktadır. İstanbul-Manisa arası 442 kilometre (yaklaşık 6 saat), Ankara-Manisa arası 563 kilometre (yaklaşık 7 saat) ve Antalya-Manisa arası 430 kilometredir (yaklaşık 6 saat). Demiryolunu tercih edecekler için Bandırma, Balıkesir, İzmir, Uşak, Aydın ve Denizli illerine demiryolu bağlantısı mevcuttur.

Manisa’da Nerede Kalınır?

Toplam 17 ilçeden oluşan Manisa’nın merkezinde, Akhisar, Alaşehir,
Kula, Salihli ve Turgutlu ilçelerinde konaklayabilirsiniz. Bu
bölgelerde 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller, konuk evleri ve apart oteller
mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre
değişiklik göstermektedir. Manisa şehrinde bir çok konaklama seçeneği bulmak mümkün.

Manisa Şehir İçi Ulaşım

Manisa’da şehir içi ulaşım otobüs ve taksiyle mümkündür. Sabah
07.00’den akşam saat 22.00’ye kadar hizmet veren otobüsleri indirimli
kullanmak için Manisa Kart temin edebilirsiniz. Manisa’da hizmet
veren Manulaş; Manisa Ulaşım Hizmetleri’nin kısaltmasıdır. Manulaş
tarafından verilen ulaşım kartları şehir içi ulaşımda kullanılmaktadır.

Manisa Mutfağı

Konumu itibariyle hem İç Anadolu hem de Ege Bölgesi’nden etkilenen
Manisa mutfağında daha çok et ve süt ürünleri kullanılsa da taze sebzelerin
de hatırı sayılır bir yeri vardır. Manisa kebabı,odun köftesi, simitekmeği, ekmek dolması, nohutlu mantı, börülce tarator ve yağlı
tuzlu pide Manisa’ya gidildiğinde denenmesi gereken lezzetlerden
başlıcalarıdır. Manisa mutfağı denince akla ilk gelen yemek kuşkusuz Manisa kebabıdır. Sırrı dana eti ve kuzu etinin belirli oranlarda karıştırılmasında olan kebap, soğan ve sumakla lezzetlendirilir. Sade kuzu kıymasından yapılan diğer bir Manisa yemeği ise Odun köftedir. Ekmeğin içini kıyma ile doldurarak yaptıkları ekmek dolması ise akıllara durgunluk verecek bir lezzete sahiptir. Bu nefis et yemeklerinin haricinde balkabağından yapılan sinkonta, tuzsuz keçi peynirinin tatlısı olan höşmerim, karışık sebzelerin pide olmuş hali Kula pidesi, çifte kavrulmuş tahinden yapılan Kula şekerli pidesi Manisa’nın meşhur lezzetleridir. Eğer kuzu etinden yapılan yemeklere karşı bir zayıflığınız varsa Kula güvecine hayır diyemezsiniz. 4,5 saat güveçte pişen kuzu etinin yumuşacık dokusuna hayran kalacaksınız. Olur da bir bayram sabahı Manisa’ya yolunuz düşerse kesinlikle tatmanız gereken lezzet ise suradır. Bu yemek kurbanlık hayvanın ön kolunun iç pilav ile doldurulması ile yapılmaktadır.
Manisa seyahatinizde şehir merkezinde Sinema Park Caddesi’nde
bulunan Manisa Spor Kebapçısı’na Manisa kebabı yemek için
uğrayabilirsiniz. Odun köftenin adresi ise Can Köfte, Akhisar ilçesinde Yeni
Çarşı Sokak’ta bulunuyor. Köfteleri dışında tahinli cevizli Kemalpaşa tatlısı da tavsiye ediliyor. Bunun dışında yöresel yemekler için tercih edebileceğiniz Litany ise Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet veren bir mekândır.

 • Akhisar Domat Zeytini: Memleketimizin en iyi yeşil salamuralık çeşidi olan ve genellikle sofralık olarak kullanılan orta irilikteki bu zeytini diğer zeytin türlerinden ayıran en belirgin özellik; hasat yapılan zeytin ağaçlarının Manisa’nın Akhisar ilçesinde yetişen Domat tipi Zeytin fidanlarından elde edilmesidir.
 • Akhisar Köfte: Akhisar Köfte, Alaca Dana etinin köfte hamuru olarak işlenmesi ve dört parmak izinin belli olacak şekilde elde sıkılıp ızgarada pişirilmesiyle yapılan bir köfte türüdür.
 • Akhisar Uslu Zeytini: Ülkemizin en iyi siyah salamuralık zeytin çeşitlerinden olan, dilimli zeytin üretiminde ve sofralık olarak kullanılan orta irilikteki bu zeytini diğer zeytin türlerinden ayıran en belirgin özellik; hasat yapılan zeytin ağaçlarının Manisa’nın Akhisar ilçesinde yetişen Uslu tipi Zeytin fidanlarından olmasıdır.
 • Alaşehir Ekmeği: Sert buğday unundan elde edilen sarı un kullanılarak yapılan Alaşehir Ekmeği, lezzetini ve zengin aromasını geleneksel ekşi hamur yöntemine ve taş fırınlarda odun ateşinde pişirilmesine borçludur.
 • Alaşehir Kapaması: Açılan ve kare kare kesilen hamur parçalarının içine kıymalı harç konulup bohça şeklinde kapatıldıktan sonra tavada kızartılarak yapılan ve üzerine et suyu dökülerek servis edilen bir yemek türü.
 • Alaşehir Sultaniye Üzümü: Dünyanın en lezzetli üzümü olarak bilinen, küçük, seyrek ve oval taneli, yeşilimsi-sarı renkli ve çekirdeksiz olan Sultaniye üzümü sadece Türkiye’ye değil aynı zamanda Dünya’nın 30’a yakın ülkesine de ihraç edilmektedir.
 • Demirci Hünnabı: Çin’de “ölümsüzlük meyvesi” olarak anılan ve şifalı olduğu belirtilen hünnabın Türkiye’de üretildiği merkezlerden birisi de Manisa’nın Demirci ilçesidir.
 • Gördes Ayvası: Gördes Ayvası, iriliği, rengi, kokusu, lezzeti ve aroması kendine has olan ve ülke çapında tanınan bir ayva çeşididir. 
 • Gördes El Halısı: Genellikle seccade ebatlarında, mihraplı ve köşe-göbekli olarak dokunan Gördes halılarının lacivert, mavi, kırmızı, yeşil ve krem renkleri karakteristik özelliklerindendir.
 • Kırkağaç Kavunu: Yaklaşık 600 yıldır üretilen, yazlık taze tüketime ve kışlık olarak yıl sonuna kadar saklanabilme özelliklerine sahip olan, kendine has görünümü, tadı ve aroması bulunan Dünyaca ünlü bir kavun türüdür.
 • Köprübaşı Çileği: İlçenin iklim yapısı nedeniyle aroması ve kokusu çok yüksek olan ve dayanıklı olması sayesinde ihratacatı da yapılan bir çilek türü.
 • Kula El Halısı: İlk örnekleri 17. yüzyılda görülen ve bu yüzyılın sonlarına doğru yaygınlaşan, atkıları ve çözgüleri yün olan ve Türk Düğümü adı verilen bir teknikle dokunan Kula halıları genellikle seccade tarzındadır.
 • Kula Leblebisi: Geçmişi bir asra dayanan ve genellikle Uşak vilayetinde tarımı yapılan kaliteli nohutlardan kınalanarak imal edilen Kula leblebisi, 16 farklı çeşidi ile dünyanın birçok yerine de ihraç edilmektedir.
 • Manisa Mesir Macunu: Manisa Mesir Macunu 41 çeşit baharat ve bitkinin ağdalaştırılmış şeker veya bal ile karışımından oluşan bir macun çeşididir. Geçmişte Merkez Efendi tarafından Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın hastalığı için yapılan bu macun Hafsa Sultan’ın şifa bulması neticesinde halka da dağıtılmış ve bu şekilde yaygınlaşmıştır.
 • Manisa Taban Simidi: Un, su, nohut mayası, pekmez ve susamdan yapılan, şeklinin yassı olmasından dolayı taban simidi olarak adlandırılan, hafif tatlımsı ve içi beyaz olan bir unlu mamul ürünüdür.
 • Salihli Kirazı: Salihli Kirazı, geç çiçek açan, olgunlaşması diğer kirazlara göre geç olan, meyveleri yuvarlağımsı kalp şeklinde, meyve kabuğu parlak koyu kırmızı renkte, meyve eti sert, tatlı, sulu ve çatlamaya dayanıklı olan, uzun saplı bir kiraz türüdür.
 • Salihli Odun Köfte: Salihli odun köftesi, 1 yaşına kadar olan erkek kuzu eti kıymasının metal şişlerin etrafına sıvandıktan sonra meşe odunu közünde pişirilmesiyle elde edilen ve kendine özgü güzel bir lezzeti olan bir köfte türüdür.
 • Turgutlu Dumanlı Papaz Eriği: Toprak yapısı ve iklimsel özelliklere bağlı olarak üzerinde dumanı andıran kurşuni bir tabaka olan Dumanlı Papaz Eriği, ince kabuklu, sulu ve yumuşak bir tür yeşil eriktir.

Manisa Gece Hayatı

Manisa’da yerel halk gece hayatını çok benimsememiş olsa da, Manisa Celal
Bayar Üniversitesi sebebiyle üniversite öğrencilerinin şehirdeki varlığı,
işletme sahiplerinin çok fazla gürültülü olmayan kafe ve barlar açmasını
sağlamıştır. Genellikle üniveriste öğrencilerinin doğum günleri ve çeşitli
organizasyonlar için tercih ettiği birkaç mekân vardır. Yöreye özgü otantik
unsurlar ile dekore edilen eğlence mekanlarında hafif müzik göze çarpar.
Özellikle türkü barların yaygın olduğu il ve ilçe merkezlerinde büyük
organizasyonlar ise alışveriş merkezinin üstündeki geniş salonlarda
gerçekleşir. Ancak gençlerin gece geç saatlere kadar eğlendikleri canlı müzik
yapılan yerler daha çok kafe tarzı işletmelerdir. Taşfabrika Cafe, Altıgen
Cafe&Bar, Baronlar Cafe ve Hotel Benan Bar&Restaurant bunlardan bazılarıdır. Bunun dışında balo, parti ve düğünler otellerin salonlarında
gerçekleştirilir.

Manisa Festivaller

Manisa Mesir Festivali (Mart ayı / Şehir merkezi): Mesir macunu
geleneği doğanın uyanışının, baharın gelişinin, bereket ve bolluğun
başlangıcını temsil eder.

Festival kapsamında çeşitli kültürel ve sportif
faaliyetler sergilenmekte, açılan Mesir Sanayi Fuarı da Manisa’ya canlılık
getirmektedir.
Cirit Festivali (1-3 Eylül / Selendi): Türklerin yüzyıllardan beri
oynadıkları bir ata oyunu olan Cirit, bölgede çeşitli etkinlikler kapsamında
yaşatılmaya devam edilmektedir. Oyunun sonunda kazananlara ödüller
verilerek hep beraber ziyafet sofrasına oturulur.

Manisa’da Alışveriş

Manisa’da alışveriş yaparken almanız gereken en önemli ürün ünlü Mesir
Macunu’dur. Yılın her mevsiminde pek çok dükkânda bulunabilir. Ayrıca
Yunt Dağı, Kula, Gördes ve Demirci halıları ile ün yapmış Manisa’da
geleneksel el dokuması halılar, altın ve gümüş takılar, pamuklu iç
ve dış giyim eşyaları da ilgi görmektedir. Bakır, gümüş, pirinç, tahta
oyma gibi hediyelik eşyalar ve şile bezi, bürümcük giysiler ile çeşitli oyalar da satın alınabilir.

Yuntdağı El Halısı: Manisa’nın kuzeyinde yer alan Yunt Dağı Bölgesindeki Türkmen ve Yörük aşiretleri tarafından kurulmuş köylerde, kendi hayvanlarından elde ettikleri yapağıları ve bitkisel boyaları kullanarak gerçekleştirdikleri halı üretimi yüzyıllardır devam etmektedir.

Paylaşmaya Nedersin?