Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de dağ keçilerini avlatmak için ihale açmış..

Şaka değil gerçek..

Gerçekten inanamıyor insan. Para için ne yapacaklarını şaşırmışlar, şaşırmanın boyutunu da aşmışlar. Nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir türden ne istersiniz? Sen beyin geliştirdin, evler yaptın, yasalar koydun, evrimde diğer canlılardan öne çıktın diye bu sana diğer canlıları öldürme izni vermemeli? Kendinizi ne zannediyorsunuz? yaratıcı mısınız? Haşa Allah mısınız? nasıl bir canlının öldürülmesini ihaleye açabiliyorsunuz, buna nasıl siz karar verebiliyorsunuz? böyle yasaların, böyle evrimleşmenin, böyle kompleksin, bu iğrenç düşünce yapısının artık bitmesi gerekiyor.. Yaşayan her şeye, özellikle şu an hor görülen; doğaya, hayvanlara, kadınlara, çocuklara, sevginin-saygının gösterildiği bir ülke için uğraşmak gerekirken, konularımızın bunlar olması gerekirken, bizim yöneticilerimiz daha çok yıkmak yok etmek için uğraşıyorlar.. Vicdanlı, ahlaklı, düzgün yöneticiler istemek gerçekten suç mu?

Bern Sözleşmesi

Kaldı ki Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (Bern Sözleşmesi) göre Tunceli alanında bulunan çengel boynuzlu dağ keçileri ve Bezuvarlar nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve kesin olarak koruma altına alınması gereken hayvan (fauna) türleri olarak belirlenmiş..

Kota Var

Bu kapsamda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde de görülen çengel boynuzlu dağ keçileri koruma altına alınmış.. Ancak İl Valilik Av Komisyonu’nda, sözleşmeye aykırı davranılarak yasal çerçevede bu türün avlanması için kota belirlemiş yani kardeş sen 17 tane avlayacaksın fazlası yasak!. Diyorlar..

Buyrunuz Haber

Paylaşmaya Nedersin?