Almanya Bizi gerçekten kıskanmalı diyeceğimiz bazı verilerinden bahsedelim;

Alman ekonomisinin lokomotifi, yüksek ihracat (dış satım)dır..

Almanya, 2019 yılında dış satım mal ve hizmetlerde 1 trilyon 317 milyar 900 milyon euro😱(yaklaşık 1,5 trilyon dolar) ile dünyanın üçüncü büyük ihracatçısı konumunda.. Toplam GSYİH’nın %70’ini hizmetler işkolu, %29,1’ini sanayi işkolu ve %0.9’unu da tarım işkolu oluşturmakta.

Almanya’nın en büyük 10 ihracat kalemi; taşıtlar, makineler, kimyasal ürünler, elektronik ürünler, elektrikli cihazlar, eczacılık ürünleri, ulaşım araçları, temel metaller, gıda ürünleri, kauçuk ve plastik ürünler oluşmakta. Almanya ekonomisi, Avrupa’daki en büyük üretim ekonomisi ve mali bunalımlardan etkilenme olasılığı diğerlerine göre daha az tabii..

Alım gücünden de bahsetmek lazım;
Verilere göre, Almanya’da nufüsun %2 si asgari ücretle çalışmakta, bu oran Türkiye’de %60 a yakın.

Almanya’da asgari ücret 1584 Euro dur. Bu yıl meclise 2000 Euro olması için teklif sunuldu. (Saatlik 12 Euro). Almanya’da alım gücü Türkiye’ye göre oldukça iyi durumdadır. Türkiye’de asgari ücretliler Şubat ayında 4253 TL maaş alacaklar.

Gittiğimden değil ama araştırınca Almanya’da motorin 1,50 Euro olduğu görülüyor. Yani bir asgari ücretli maaşı ile 1333,33 litre yakıt almakta.

Birde kıskanılan ülkemize bakalım;
Türkiye’de motorin şuan için 12,96 TL/lt dir. (Bu gece de 75 kuruş zam olacak onu eklemedim). Bir asgari ücretli maaşı ile 328,16 litre yakıt alabilmekteyiz. Hesap ortada bu hesap ile Almanya’da asgari ücret ile çalışan bir vatandaş, Türkiye’de asgari ücret ile çalışan vatandaştan 4,063 kat daha fazla yakıt alabilmekte..

Özetlemek gerekirse kıskanacakları birşeyler var mı bilemedim.. Biz ülkemiz de faturalar için maaş alırken onlar dünyayı gezebilirler..
Güzel ülkemdeki, güzel insanlar umarım bu zor günleri atlatırız.. gelecek pek öyle parlak gibi görünmüyor çünkü… 💤

Paylaşmaya Nedersin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir